· 

Новини регіональної мережі інноваційних кластерів у Донецькій та Луганській областях


1 вересня 2020 року на Сході України стартував проєкт «Стартап школа Sikorsky Challenge: сприяння інноваційному розвитку та підприємницькій діяльності стартапів в цільових університетах Донецької та Луганської областей», який здійснюється за підтримки Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України».

 

 

Проєкт розпочався з серії семінарів “Розвиток регіональної мережі інноваційних кластерів у Донецькій та Луганській областях на основі університетських стартап шкіл”, які з 6 по 9 жовтня були проведені в:

  • Луганському національному аграрному університеті (м. Слов’янськ, в тому числі для групи учасників з м. Старобільськ)
  • Донбаській державній машинобудівній академії (м. Краматорськ)
  • Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля (м. Сєвєродонецьк)

У семінарах взяли участь представники адміністрації, викладачі та студенти університетів, а також потенційні учасники місцевих інноваційних кластерів – представники органів влади та місцевого самоврядування, бізнесу, громадських організацій.

Семінари проводили Інна Малюкова, керівник проєкту “Інноваційна екосистема Sikorsky Challenge” та Олексій Струцинський, директор Інноваційного холдингу Sikorsky Challenge і тренер стартап школи Sikorsky Challenge (м. Київ).

 

 

- Олексію, які Ваші враження від перших семінарів і спілкування з учасниками програми в Східному регіоні?

- Враження неоднозначні. З одного боку, є бажання викладачів, бажання місцевої влади до того, щоб урізноманітнити навчальні процеси в університетах, зробити цікавим підприємницьке та наукове життя міста. А з другого – проблема, з якою вони стикаються повсякчас – як після закінчення університету залишити молодь в рідному місті. Це велика проблема, заради вирішення якої і був задуманий цей проєкт.

- Які основні теми ви висвітлювали?

- Інна Малюкова поділилася з учасниками семінару досвідом створення стартап школи та екосистеми Sikorsky Challenge. На прикладі попередніх проєктів, підтриманих USAID в Краматорську, Сєвєродонецьку, Покровську та Маріуполі, вона показала ефективність функціонування мережі стартап шкіл в Східному регіоні, наступним кроком розвитку якої має стати створення інноваційних кластерів.

Я більше говорив про те, як студенти, викладачі та науковці університетів зможуть взяти участь у створення інноваційних кластерів і що вони зможуть отримати від цього.

- Яка кількість людей взяла участь у перших семінарах?

- В різних містах по-різному: від 12 до 40. Кожного разу була присутня достатньо різноманітна аудиторія, тому що на наші перші семінари запрошувались і представники влади, і представники бізнесу, і неодмінно – студенти та викладачі університетів. Тому було достатньо складно говорити про спільні речі, що цікаві всім одночасно. Але Інні Малюковій це вдавалося. Я ж більше фокусувався на конкретних речах - інноватиці, проєктах, з якими працюємо, успішні кейси. В Краматорську учасники семінару дякували саме за цікаві приклади комерціалізації стартапів, які були зрозумілі всім.

 

 

- У Сєвєродонецьку виступали учасники нашого попереднього проєкту, підтриманого USAID. Розкажіть, будь ласка, про них

- Так, дійсно, в Сєвєродонецьку виступила Олена Корчуганова, яка поділилася своїм досвідом участі у попередньому проєкті Sikorsky Challenge. Вона зауважила, що у порівнянні з іншими бізнес-школами, в яких їй доводилося навчатись, саме Sikorsky Challenge дав їй можливість зрозуміти і правильно представити комерціалізацію своєї наукової розробки. Отримані в результаті знання дозволили їй поміняти бізнес модель застосування свого продукту і домогтися успіху – зараз вона працює зі своєю розробкою на одному з великих підприємств Сходу.

Ще було кілька виступів випускників стартап шкіл Sikorsky Challenge, які отримали навички зі створення бізнес-рішень, з планування своєї діяльності та комерціалізації. Наразі вони мають спільний проєкт, з яким працюють у своєму місті.

- Які питання інноватики виклакали у учасників програми найбільші побоювання?

- Питання специфіки. Наприклад, ректор Національного аграрного університету в Слов’янську був занепокоєний тим, що аграрні проєкти зазвичай довгострокові і потребують не тільки інноваційних підходів, а й значних зусиль та часу. Тому їм завчасно говорити про комерціалізацію. При цьому вони працюють з новим лабораторним обладнанням і сподіваються на успішні результати.

А ще приємно бачити, що значна частина викладачів, деканів і, навіть, ректорів –молоді люди, що сповнені енергії і бажання зрушити справу і добитися результатів.

Найближчим часом такі семінари відбудуться у Приазовському державному технічному університеті (м. Маріуполь) та Донецькому національному технічному університеті (м. Покровськ). Слідкуйте за новинами!